Domovina Pu-erh čaje

Domovem čajů Pu-erh je Čína, konkrétně provincie Jün-nan, nejpřesněji městečko Pchu-er (jinak také Pu-erh), kde se tento čaj už stovky let zpracováva. Tato provincie se nachází na jihu Čínské lidové republiky, sousedí s Vietnamem a Barmou a je historickou částí Tibetu. Hornatou provincií (průměrná nadmořská výška cca 1500 metrů nad mořem) protékají tři řeky – Dlouhá řeka, Salwin a Mekong. Zajímavostí je, že rozloha povodí Dlouhé řeky je asi 23x větší, než rozloha celé České republiky.

Tyto přírodní podmínky umožňují pěstování nejkvalitnějšího pu-erh čaje. Rozšíření a oblíbenosti pu-erh čaje napomohl turismus. Provincie je jednou z nejnavštěvovanějších částí Číny jak čínskými turisty, tak zahraničními. Oblast byla v roce 2003 zapsána na seznam UNESCO. Turisté si tak často odnáší místo suvenýrů lahodné pu-erh čaje.

Provincii však trápí velké sucha. Podle jejího guvernéra během tří let do roku 2012 vyschlo 273 řek a 413 přehrad a jezer. Přesto se místní obyvatelé nevzdávají a snaží se nadále pěstovat nejvytříbenější druhy čajů pu-erh.

Provincie Jün-nan byla zmapována v dokumentu Velké Británie S Nigelem Marvenem za dobrodružstvím do Jün-Nan.